Aktualności

BohaterON – włącz historię!

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i tym razem uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji BohaterON.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

https://bohateron.pl

Na przełomie października i listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach patriotycznych realizowanych w ramach projektu BohaterON w twojej szkole. Uczniowie klas I- III obejrzeli przedstawienie kukiełkowe ” Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, potem rozmawiali z wychowawcami o tym, czym było Powstanie Warszawskie i jaką rolę odgrywa dziś we wzmacnianiu polskiego patriotyzmu. Dzieci próbowały też definiować takie pojęcia jak: wojna, pokój, bohater, czy patriota, oraz odpowiedzieć na pytanie – Czy dziś też można być bohaterem i patriotą?

Następnie w  pracach plastycznych starali się przedstawić siebie jako patriotów w czasie pokoju, wykonywali też biało- czerwone flagi i godło Polski. Przed Świętem Niepodległości najmłodsi uczniowie uczyli się polskiego hymnu, aby również w ten sposób zamanifestować swoją miłość do ojczyzny.

Klasy IV i V poznały piękną opowieść o przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Słuchowisko wprowadziło uczniów w powstańczy klimat, dowiedzieli się również kim był „roznosiciel nadziei”. Omawiali, a także próbowali zrozumieć realia życia powstańców, relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiano własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski.
Klasy VII – VIII obejrzały film edukacyjny o Powstaniu Warszawskim, wykonywali proste infografiki na tematy, które wylosowali z przygotowanych wcześniej karteczek:

1. Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania
2.Godzina „W” i pierwsze dni powstania
3.Brak pomocy ze strony sojuszników
4.Życie codzienne i sprawa kobiet
5.Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania
6.Spór o powstanie warszawskie

Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o powstaniu, oglądali filmy związane z tą tematyką, zadawali mnóstwo pytań, sami szukali informacji o Powstaniu i Powstańcach.

Podobne artykuły

Skomentuj