Warsztaty profilaktyczne

,,Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, gier komputerowych i portali społecznościowych”.

Aktualnie prawie każda osoba począwszy od dziecka, po osoby w podeszłym wieku, posiada przynajmniej jedno urządzenie multimedialne. Wynika to z potrzeby pozostawania  w ,,stałym kontakcie ze światem”. Jednak bardzo duży postęp technologiczny i coraz to nowe możliwości wykorzystania telefonów komórkowych, laptopów, tabletów i całej reszty urządzeń multimedialnych niesie też za sobą zagrożenia- zbyt długi czas spędzany przed ekranami, brak znajomych w świecie realnym, korzystanie z treści niedozwolonych dla osób poniżej 18 roku życia, itp.

Chcąc uświadomić problem zagrożeń związanych z patologicznym korzystaniem z „dobrodziejstw technologii” uczniom klas I- IV,  15 listopada 2023r. w S.P. W Książu Małym zorganizowano zajęcia profilaktyczne nt. ,,Profilaktyki uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, gier komputerowych i portali społecznościowych”. Zajęcia miały formę warsztatów. Prowadziła je p. Joanna Murek terapeuta Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie.

,,Przemoc werbalna- czyli o krzywdzącej sile słów”

Również 15 listopada 2023 r. uczniowie klas V- VII brali udział w warsztatach profilaktycznych. Starsi uczniowie rozmawiali nt. ,, Przemocy werbalnej- czyli o krzywdzącej sile słów”. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności komunikacji bez wulgaryzmów, wskazanie skutków obrażania innych w świecie rzeczywistym i wirtualnym oraz modelowanie życzliwej postawy wobec drugiego człowieka. Podczas warsztatów prowadząca p. Joanna Murek z Polskiego Centrum Profilaktyki zwróciła uwagę na to, że krzyk, ironia, żarty z drugiej osoby powinny budzić społeczny sprzeciw, a wśród młodzieży  takie zachowania coraz częściej wydają się niewinne i traktowane są jako rodzaj swoistej komunikacji. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny pt. „My nie hejtujemy, my się rozumiemy.”

Przyjazna atmosfera i wykorzystanie metod aktywizujących sprawiły, ze uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.