Aktualności

Wycieczka filmowo- historyczna

Wycieczka filmowo- historyczna

8 października klasy czwarta z wychowawczynią p. Bożeną Janus, oraz siódma z wychowawczynią p. Monika Wojtyrą, udały się na wycieczkę do oddalonego o 30 kilometrów Jędrzejowa. Ten dzień rozpoczął się od obejrzenia ekranizacji lektury szkolnej pt.” Lessie wróć”.
     Następnym punktem była wizyta w najstarszym opactwie cysterskim na ziemiach polskich, założonym w 1140 roku. Uczniowie wysłuchali historii powstania opactwa, którą krótko przedstawiła nauczycielka historii. Następnie w starych murach wszyscy spotkali się z przewodnikiem Cystersem bratem Alberykiem, który opowiedział o wnętrzu kościoła, pokazał zaciekawionym uczniom stalle, czyli ławki przeznaczone dla zakonników, gdzie śpiewają i modlą się kilka razy dziennie, zaprezentował stroje cysterskie oraz oprowadził wszystkich po wiekowych wnętrzach opactwa. Uczniowie zobaczyli wieżę i fragment absydy świątyni zbudowanej w stylu romańskim, pochodzącej z 1110 roku. Kolejną atrakcją było przejście podziemiami i zapoznanie się z zajęciami cystersów i powiedzeniem które kultywują po dziś dzień „Ora et labora” czyli „Módl się i pracuj”.
Dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze, uczniowie mieli okazję na integrację i ciekawe spędzenie czasu. Powrót do domu przebiegał w radosnym klimacie śpiewania znanych piosenek.

Podobne artykuły

Skomentuj