Aktualności

XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  01 października 2021 roku po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Książu Małym uczniowie  obchodzili Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku była to już XI edycja tego święta.

Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki zarówno wśród uczniów jak i pracowników szkoły. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klas młodszych. Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni  w losy  przepytywali  kolegów oraz dorosłych. Tabliczkowy egzamin przebiegał pod hasłem „młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

„Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy są znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą są losy o różnym stopniu trudności.

Każda osoba, która odpowiedziała (ustnie i pisemnie) na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadana legitymacja jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

Po „egzaminie” uczniowie rozwiązywali liczne zadania, krzyżówki i quizy z tabliczką mnożenia.

Koordynatorem lokalnym ŚDTM była p. Małgorzata Banaszek natomiast organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki.

Podobne artykuły

Skomentuj