Aktualności

Niezapomniana wycieczka do Kopali Soli w Bochni

Kopalnia soli w Bochni to wyjątkowe miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które oferuje niezapomniane przeżycia dla wszystkich miłośników historii, przygody i aktywnego spędzania wolnego czasu. To kopalnia, która prezentuje niemal 800 lat historii i otwiera przed zwiedzającymi drzwi do fascynującego podziemnego świata soli. 

13 kwietnia uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami Agatą Zegan  i Anną Wojas mieli okazję zwiedzać Kopalnię Soli w Bochni.

Przygoda rozpoczęła się od zajadu  windą górniczą oraz przejażdżką podziemną kolejką „Kubuś”.

Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzania  Podziemnej Trasy Turystycznej z Ekspozycją Multimedialną.  To niepowtarzalna atrakcja, która pozwoliła przenieść się w czasie i poznać szczegóły związane z funkcjonowaniem kopalni. Wraz                    z polskimi królami, żupnikami genueńskimi oraz duchem Cystersa, dzieci poznały tajniki wydobycia soli oraz historię miasta Bochnia. 

Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z tajemniczą postacią bocheńskiego Skarbnika, który od lat wypatrywana jest przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Niewielu jest takich, którym udało się go spotkać.

 Nasi uczniowie mieli to szczęście i zwiedzając  solne korytarze dotarli wprost do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni – Skarbnikiem.

Kolejną atrakcją była podziemna przeprawa łodzią. Dzieci odbyły rejs 12–osobowymi łodziami. Tajemniczość miejsca, światło i dźwięk uderzających w taflę wody wioseł, wywary niezapomniane wrażenia. Ciekawostką jest fakt, że drewniane łodzie pływające w bocheńskiej kopalni wykonane zostały specjalnie dla potrzeb podziemnej przeprawy i zarejestrowane są       w Polskim Rejestrze Statków, tak jak statki pływające po morzach.

 Po tak wielu atrakcjach uczniowie udali się do Komory Ważyn na zasłużony posiłek. Obiad 250 m pod ziemią smakował naprawdę wyjątkowo.

Poza tymi atrakcjami czekało na uczniów jedyne w swoim rodzaju podziemne boisko o powierzchni 300m², na którym rozegrali  mecz piłki nożnej i koszykówki.
 W Komorze Ważyn dzieci chętnie grały  w ping-ponga i w piłkarzyki oraz bawiły się.

Po wyjeździe z kopalni uczniowie jeszcze dowoli korzystali z placu zabaw przy szybie Campi.

Wszyscy trochę zmęczeni ale zachwyceni i pełni wrażeń wrócili do domu.

Podobne artykuły

Skomentuj