Aktualności

Jak to z Wielkanocą bywało

22 marca uczniowie kl. II i III wraz z wychowawczyniami Agatą Zegan i Anną Wojas po raz kolejny uczestniczyli warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Warsztaty poświęcone były obyczajom wielkanocnym.

Uczniowie zdobyli wiedzę  o dawnych zwyczajach i tradycjach oraz o wkładzie bożogrobców w liturgię Wielkiego Tygodnia.

Dowiedzieli się, że w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie znajduję się kopia jerozolimskiego Grobu Bożego. Na całym świecie są tylko dwa takie miejsca. W Jerozolimie oraz w Miechowie.

A wszystko zaczęło się w XII wieku, kiedy to właściciel Miechowa, Jaksa z rodu Gryfitów wyprawił się do Jerozolimy. Sprowadził stamtąd zakonników – stróżów Grobu Bożego zwanych Bożogrobcami. Jaksa ufundował zakonnikom kościół i klasztor oraz podarował im Miechów wraz z dwiema sąsiednimi miejscowościami.

Do zadań zakonu w Jerozolimie należała opieka nad Grobem Bożym oraz pielgrzymami do niego przybywającymi. To Bożogrobcom zawdzięczamy powstanie w Miechowie kopii jerozolimskiego Grobu Pana Jezusa. To wyjątkowe miejsce oraz cel pielgrzymek wiernych z całej Europy, i nie tylko.

Uczniowie po obejrzeniu prezentacji multimedialnej przystąpili do części warsztatowej czyli wykonania baranków wielkanocnych.

Następnie udali się do Bazyliki Grobu Bożego aby zobaczyć wspomnianą już kopię Grobu Bożego.

Podobne artykuły

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.