Pamięć o poległych jest naszym obowiązkiem

Każdego roku, trzynasty grudnia w naszej szkole jest dniem zadumy i pamięci o mieszkańcach Trzonowa, którzy zginęli podczas II wojny światowej z rąk hitlerowców. To wydarzenie jest tym bardziej tragiczne, że oprócz dorosłych giną dzieci i  młodzież – część społeczności lokalnej.
Tego dnia zginęło 49 osób, w tym 14 dzieci. Ofiary pacyfikacji zostały pochowane na miejscowym cmentarzu.
          Podczas uroczystego apelu uczniowie pod kierunkiem p. Bożeny Janus i Moniki Wojtyry przedstawili tragiczną historię mieszkańców Trzonowa. Wydeklamowano wiersze: „ Ocalony” Tadeusza Różewicza  i
„ Elegię o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, oraz odczytano listę pomordowanych. Zapłonął krzyż utworzony przez uczniów ze świeczek, a także wytypowano delegację ze zniczami na miejsce pacyfikacji. Na koniec cała społeczność szkolna uczciła pamięć ofiar minutą ciszy.
Cześć ich pamięci!