Aktualności

Wspomnienia z pobytu na ” Białej szkole”

    

Uczniowie przez 5 dni intensywnie zwiedzali jeden z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce – Beskid Śląski. 

Zrealizowali bardzo bogaty program o treściach przyrodniczo- geograficznych, historycznych, poznali obyczaje, kulturę i sztukę regionu.

Zakwaterowani byli w Wiśle w ośrodku przy którym płynie rzeka Kopydło, naprzeciw rodzinnego domu Adama Małysza – największego polskiego sportowca wszechczasów.

Podczas pobytu towarzyszył im wspaniały przewodnik beskidzki.

Zwiedzili miasto Wisłę – podziwiali okolice z wysokości  Skoczni im. Adama Małysza.

Aby lepiej poznać florę i faunę beskidzkich lasów, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od wizyty w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej.

 Istebna  wraz z Jaworzynką i Koniakowem tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś.
Jednym z ciekawszych  obiektów okazał się Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej z XVIII w. Na uwagę zasługują  polichromie  we wnętrzu kościoła przedstawiające Piekło i Niebo autorstwa dwóch  artystów: Jana Wałacha i Ludwika Konarzewskiego.

Zwiedzali również Koniaków – Centrum Koronki Koniakowskiej.

Mieli okazję  posłuchać legend i opowieści gawędziarza w Chacie na Szańcach.
Chata na Szańcach  prezentuje prace górali z  zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki  i  stolarstwa artystycznego.
Widzieli  kolekcję góralskich instrumentów muzycznych, a w tym ponad 11 metrową trombitę oraz kolekcję wyrobów koronczarskich. Na jednym z tych instrumentów próbował gry kolega z kl. IV.

Odwiedzili  Centrum Pasterskie w Koniakowie.
 W zagrodzie edukacyjnej widzieli  wystawę drewnianych sprzętów pasterskich,  wyroby z owczej wełny, a także  mogli  głaskali  owce i kozy. W bacówce  kupowali  wyroby z owczego mleka, a w sklepiku wyroby rękodzielnicze i pamiątki regionalne.
Byli również  w pobliżu Trójstyku – to popularna nazwa wyjątkowego miejsca  w którym łączą się granice 3 krajów: Polski, Czech i Słowacji.

Udali się na wycieczkę do  Cieszyna, poznali wiele ciekawych historii i legend tego miasta.
Jedną z  ciekawostek jest ta, że  w Cieszynie  jest  jedyna w Polsce zachowana rotunda romańską  z XII w.  To właśnie ta rotunda znajduje się na rewersie banknotu 20 zł.   Pełniła ona funkcję kościoła grodowego i funkcję obronną podczas wojny.

Byli w Czechach – przekroczyli granice naszego państwa, zwiedzili  zabytkowy rynek Czech, spacerowali  uliczkami oglądając architekturę u naszych sąsiadów. Poznali legendę nazwy rzeki, która jest granicą pomiędzy Cieszynem Polskim, a Cieszynem Czeskim- ta rzeka to Olza- prawy dopływ Odry.
Poznali również legendę – „ Studni Trzech Braci” i jak doszło do założenia miasta Cieszyn.

Oprócz zwiedzania mieli czas na rekreację, korzystali  z atrakcji wodnych serwowanych przez Hotel Gołębiewski w Wiśle w Basenach Tropikana.

 Zawędrowali  pod Baranią Górę – niestety nie wspinali się na jej szczyt, ale wędrowali doliną Białej Wisełki, która wraz ze swoją siostrą Czarną Wisełkę tworzy naszą królową rzek – Wisłę.

Spacerowali po koronie  zapory i obserwowali jak z Jeziora Czerniańskiego, ( w którym  łączą się wody potoków Białej i Czarnej Wisełki ) wypływa najdłuższa rzeka- Wisła.

 Dzięki przychylności przewodnika udało się  zwiedzić  Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle (popularnie: Zameczek)– modernistyczny pałac  wzniesiony w latach 1929–1930 dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego. 

Kilka razy korzystali ze śniegu na stoku ucząc się i doskonaląc jazdę na nartach.

Zwiedzili  Ustroń – miasto uzdrowiskowe, pili wodę bogatą w składniki mineralne  w Pijalni Wód.

Wyjazd na „Białą szkołę” był  bardzo ciekawy, wniósł w życie uczniów dużo wrażeń, radości i wspomnień. Uczniowie są wdzięczni za zorganizowanie tak atrakcyjnego wyjazdu edukacyjnego oraz za troskliwą opiekę w dzień i w nocy – Dyrektorowi  Szkoły –  pani Danucie Gajos oraz wychowawcom –  pani Małgorzacie Banaszek i  Bożenie  Janus.

Szczególnie dziękują  Burmistrzowi Miasta i Gminy Książ Wielki panu Markowi  Szopie za otrzymane dofinansowanie, dzięki któremu  koszty wyjazdu nie były zbyt wysokie.

Zapraszamy do galerii  zdjęć.

Podobne artykuły

Skomentuj