30 września 2023r. cała społeczność Książa Małego świętowała dwa dostojne jubileusze – 100 lat istnienia OSP Książ Mały oraz 60 Szkoły Podstawowej.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: starosta powiatu miechowskiego Jacek Kobyłka, radny powiatu Rafał Pawlik, burmistrz Miasta i Gminy Książ Wielki Marek Szopa, zastępca burmistrza Grzegorz Janus, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Książ Wielki Henryk Huma wraz z miejscowymi radnymi, przewodniczący Komisji Oświaty Marek Płończyński, prezes ZPZ OSP RP Adam Domagała, komendant PPSP w Miechowie mł. bryg. Mariusz Idzik, były funkcjonariusz PPSP st. bryg. Grzegorz Kosiński, poczty sztandarowe jednostek OSP, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty Jadwiga Sadowska, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, proboszcz parafii, seniorzy nauczyciele i strażacy, absolwenci, przyjaciele, pracownicy szkoły oraz rodzice i uczniowie.
Po uroczystej mszy świętej, pomimo, iż pogoda nas nie rozpieszczała, oficjalna część uroczystości odbyła się przed szkołą, po podniesieniu flagi państwowej i przemówieniach okolicznościowych odznaczono sztandar OSP, strażaków seniorów i zasłużonych druhów.
Uroczystość uświetniły piękne występy uczniów, wystawa prac plastycznych pt. „ Jestem mały – znam zawód strażaka” oraz „ Trzeba mieć wielkie serce, aby uczyć dzieci.”
Zespół muzyczny absolwentów szkoły oraz kapela ludowa „Małopolanie” rozgrzali serca wszystkim uczestnikom jubileuszy.
Do tańca i wspólnej zabawy zapraszały też inne zespoły muzyczne tj. „EGO” oraz „ WORTNI”.
Dla wszystkich uczestników uroczystości jubileuszowych przygotowano kiełbaski z grilla i pyszne ciasto.
Fragmenty wystąpienia dyrektor szkoły – Danuty Gajos .
„ Jubileusz Szkoły nie tylko przywołuje przepiękne wspomnienia minionych lat szkolnych, ale skłania także ku refleksji, nad mijającym czasem i obecnym stanem szkolnictwa.
Jednak w szkole najważniejszy był i jest uczeń. Jego rozwój intelektualny i bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dbamy o to, by kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele o wysokich kwalifikacjach, aby uczniowie byli otoczeni właściwą opieką.
Wśród absolwentów naszej szkoły na przestrzeni 60 lat, a było ich 1.156, – jest wielu przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny, inżynierów, księży, nauczycieli i wielu innych wartościowych ludzi.
W szkole dbamy o rozwój kultury ogólnej, kształtujemy odpowiedzialną postawę wobec drugiego człowieka.
Aktywnie współpracujemy z samorządem gminnym, społecznością lokalną, instytucjami kulturalnymi w celu integracji tej społeczności i w trosce o „małą ojczyznę”.
To już tradycja, że poprzez wspólne działania możemy przekazywać treści związane z ekologią, profilaktyką zagrożeń i ważną rolą rodziny.
Te zadania mają ogromne znaczenie w przypadku szkoły wiejskiej, takiej jak nasza, gdzie przejmujemy funkcję lokalnego ośrodka kultury.
Sukcesy uczniów a zwłaszcza wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych – dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, satysfakcję i radość.
Dzisiaj współczesny świat stawia nam nowe wyzwania. Musimy stawić im czoła i iść do przodu, aby nie zostawać w tyle.
Tak jak przed 60 dziesięciu laty, tak i dziś potrzeba nam ludzi: oddanych, mądrych entuzjastów, którzy budując przyszłość, nie zapominają o przeszłości.”
Na zakończenie wystąpienia dyrektor szkoły podziękowała nauczycielom obecnie pracującym w tej szkole, pracownikom szkoły, za wszystko to, co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów.
Podziękowania złożyła też na ręce rodziców, władz samorządowych i przyjaciół szkoły.