Aktualności

Narodowe czytanie w Książu Małym

Do 12 edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, włączyła się również społeczność Szkoły Podstawowej w Książu Małym. Akcję Narodowego Czytania, czyli kolejne pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury w naszej szkole, przygotował opiekun biblioteki szkolnej p. Maria Portka-Nowak.

Na początek odczytała list od pana Prezydenta Andrzeja Dudy zachęcającego, aby 9 września 2023roku, wszyscy przyłączyli się do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania.

8 września 2023 –w Międzynarodowym Dniu Alfabetyzacji ustanowionym przez UNESCO – uczennice klasy VI – Maja Wiesławska, oraz Wiktoria Zyguła przeczytały fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.

Ta nastrojowa powieść napisana barwnym językiem o patriotycznym przesłaniu, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale przywołuje również historię Rzeczypospolitej poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160- lecie obchodzimy w tym roku.

Nauczyciel historii p. Monika Wojtyra przeczytała zebranym fragment powieści o mogile, w której spoczywają Andrzej Korczyński i Jerzy Bohatyrowicz, którzy podczas powstania styczniowego zjednoczyli się by walczyć razem o wolność ojczyzny i razem za ojczyznę zginęli, a mogiła jest symbolem jedności narodowej, nadziei na ponowne zjednoczenie w narodzie. Dobór tej epopei  mobilizuje  nas do przemyśleń o patriotyzmie, walce  i prawie każdego narodu do wolności, zwłaszcza w czasie zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę. Z niecierpliwością  czekamy na kolejne akcje czytelnicze.

Podobne artykuły

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.