Aktualności

Dwa jubileusze w Książu Małym 100 lecie OSP i 60 lecie Szkoły

30 września 2023r. cała społeczność Książa Małego  świętowała dwa dostojne jubileusze –  100  lat  istnienia OSP Książ Mały oraz 60  Szkoły Podstawowej.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:   starosta powiatu miechowskiego Jacek Kobyłka, radny powiatu  Rafał Pawlik, burmistrz Miasta i Gminy Książ Wielki Marek Szopa, zastępca burmistrza Grzegorz Janus,  przewodniczący Rady Miasta i Gminy Książ Wielki Henryk Huma  wraz z  miejscowymi  radnymi, przewodniczący Komisji Oświaty Marek Płończyński, prezes ZPZ OSP RP Adam Domagała, komendant  PPSP w Miechowie mł. bryg.  Mariusz Idzik, były funkcjonariusz  PPSP st. bryg.  Grzegorz Kosiński, poczty sztandarowe jednostek OSP,  przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty Jadwiga Sadowska,  dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji,  proboszcz parafii,  seniorzy nauczyciele i strażacy, absolwenci, przyjaciele, pracownicy szkoły oraz rodzice i uczniowie.


  Po uroczystej mszy świętej, pomimo, iż pogoda nas nie rozpieszczała,  oficjalna część  uroczystości odbyła się przed szkołą, po podniesieniu flagi państwowej i przemówieniach okolicznościowych odznaczono sztandar OSP, strażaków seniorów i zasłużonych druhów.

Uroczystość  uświetniły piękne występy uczniów, wystawa  prac plastycznych pt. „ Jestem mały – znam zawód strażaka” oraz „ Trzeba mieć wielkie serce, aby uczyć dzieci.”
Zespół muzyczny absolwentów szkoły oraz kapela ludowa „Małopolanie” rozgrzali serca wszystkim uczestnikom jubileuszy.
 Do tańca i wspólnej zabawy zapraszały też  inne zespoły muzyczne tj. „EGO”  oraz „ WORTNI”.

Dla wszystkich uczestników uroczystości jubileuszowych przygotowano kiełbaski z grilla i pyszne ciasto.

Fragmenty wystąpienia   dyrektor szkoły – Danuty Gajos .

„ Jubileusz Szkoły  nie tylko przywołuje przepiękne wspomnienia minionych lat szkolnych, ale skłania także ku refleksji, nad mijającym czasem i obecnym stanem szkolnictwa.
Jednak w szkole najważniejszy był i jest uczeń. Jego rozwój intelektualny i bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne.   Dbamy o to, by kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele o wysokich kwalifikacjach, aby uczniowie byli otoczeni właściwą opieką.
Wśród absolwentów   naszej szkoły na przestrzeni 60 lat, a było ich 1.156, –  jest wielu  przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny,  inżynierów, księży, nauczycieli i wielu innych wartościowych ludzi.

W szkole dbamy  o rozwój kultury ogólnej, kształtujemy  odpowiedzialną postawę wobec drugiego człowieka.
Aktywnie   współpracujemy  z samorządem gminnym, społecznością lokalną, instytucjami kulturalnymi w celu integracji tej społeczności i w trosce o „małą ojczyznę”.
To już tradycja, że poprzez wspólne działania  możemy przekazywać treści związane z ekologią, profilaktyką zagrożeń i ważną rolą rodziny.

Te zadania  mają ogromne znaczenie w przypadku szkoły wiejskiej, takiej jak nasza, gdzie  przejmujemy funkcję  lokalnego ośrodka kultury.

Sukcesy uczniów a zwłaszcza wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych – dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, satysfakcję i radość.

Dzisiaj współczesny świat  stawia nam nowe wyzwania. Musimy stawić  im  czoła i iść do przodu, aby nie zostawać w tyle.
Tak jak przed 60 dziesięciu laty, tak i dziś potrzeba nam ludzi:  oddanych, mądrych entuzjastów, którzy budując przyszłość, nie zapominają o przeszłości.”
Na zakończenie wystąpienia dyrektor szkoły podziękowała  nauczycielom obecnie pracującym w tej szkole, pracownikom szkoły, za wszystko to,  co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów.

Podziękowania złożyła też  na ręce rodziców, władz samorządowych i przyjaciół szkoły.

Podobne artykuły

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.