Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Komorowie

W ramach ogólnopolskiego projektu ekologicznego  „Z ekologią na Ty” uczniowie klas I-III  wraz z wychowawczyniami panią Agatą Zegan, Anną Wojas i Małgorzatą Sojką uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oczyszczalni Ścieków w Komorowie.

Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami oczyszczania wody, uzmysłowienie im skutków zanieczyszczenia wody oraz zapoznanie z oczyszczalnią ścieków.

W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili cały obiekt i zobaczyli jak funkcjonuje oczyszczalnia dzięki panu Pawłowi Wilkowi prezesowi Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie  oraz panu Rafałowi Michalskiemu który oprowadzał uczniów po obiekcie.

Uczestnicy zajęć ekologicznych mieli okazję poznać poszczególne etapy oczyszczania ścieków poprzez mechaniczne usuwanie odpadów stałych i piasku w sito-piaskowniku, a następnie oczyszczanie biologiczne w reaktorach biologicznych.

Uczniowie zobaczyli rury doprowadzające ścieki, kratki oczyszczające z większych zanieczyszczeń, pompy tłoczące powietrze do specjalnych zbiorników w których pożyteczne bakterie oczyszczają ścieki.

Osady powstałe w wyniku oczyszczania ścieków zostają później wykorzystane jako nawóz dla upraw przeznaczonych na cele przemysłowe a oczyszczona woda trafia do rzeki Cichej.

   Podczas zwiedzania obiektu uczniowie nie ukrywali, że przeszkadza im zapach, który towarzyszył nam przez cały czas, jednak mieli świadomość, że istnienie oczyszczalni jest co najmniej konieczne. Uzmysłowili sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.