Aktualności

Wspomnienia z pobytu na ” Białej szkole”

    

Uczniowie przez 5 dni intensywnie zwiedzali jeden z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce – Beskid Śląski. 

Zrealizowali bardzo bogaty program o treściach przyrodniczo- geograficznych, historycznych, poznali obyczaje, kulturę i sztukę regionu.

Zakwaterowani byli w Wiśle w ośrodku przy którym płynie rzeka Kopydło, naprzeciw rodzinnego domu Adama Małysza – największego polskiego sportowca wszechczasów.

Podczas pobytu towarzyszył im wspaniały przewodnik beskidzki.

Zwiedzili miasto Wisłę – podziwiali okolice z wysokości  Skoczni im. Adama Małysza.

Aby lepiej poznać florę i faunę beskidzkich lasów, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od wizyty w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej.

 Istebna  wraz z Jaworzynką i Koniakowem tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś.
Jednym z ciekawszych  obiektów okazał się Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej z XVIII w. Na uwagę zasługują  polichromie  we wnętrzu kościoła przedstawiające Piekło i Niebo autorstwa dwóch  artystów: Jana Wałacha i Ludwika Konarzewskiego.

Zwiedzali również Koniaków – Centrum Koronki Koniakowskiej.

Mieli okazję  posłuchać legend i opowieści gawędziarza w Chacie na Szańcach.
Chata na Szańcach  prezentuje prace górali z  zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki  i  stolarstwa artystycznego.
Widzieli  kolekcję góralskich instrumentów muzycznych, a w tym ponad 11 metrową trombitę oraz kolekcję wyrobów koronczarskich. Na jednym z tych instrumentów próbował gry kolega z kl. IV.

Odwiedzili  Centrum Pasterskie w Koniakowie.
 W zagrodzie edukacyjnej widzieli  wystawę drewnianych sprzętów pasterskich,  wyroby z owczej wełny, a także  mogli  głaskali  owce i kozy. W bacówce  kupowali  wyroby z owczego mleka, a w sklepiku wyroby rękodzielnicze i pamiątki regionalne.
Byli również  w pobliżu Trójstyku – to popularna nazwa wyjątkowego miejsca  w którym łączą się granice 3 krajów: Polski, Czech i Słowacji.

Udali się na wycieczkę do  Cieszyna, poznali wiele ciekawych historii i legend tego miasta.
Jedną z  ciekawostek jest ta, że  w Cieszynie  jest  jedyna w Polsce zachowana rotunda romańską  z XII w.  To właśnie ta rotunda znajduje się na rewersie banknotu 20 zł.   Pełniła ona funkcję kościoła grodowego i funkcję obronną podczas wojny.

Byli w Czechach – przekroczyli granice naszego państwa, zwiedzili  zabytkowy rynek Czech, spacerowali  uliczkami oglądając architekturę u naszych sąsiadów. Poznali legendę nazwy rzeki, która jest granicą pomiędzy Cieszynem Polskim, a Cieszynem Czeskim- ta rzeka to Olza- prawy dopływ Odry.
Poznali również legendę – „ Studni Trzech Braci” i jak doszło do założenia miasta Cieszyn.

Oprócz zwiedzania mieli czas na rekreację, korzystali  z atrakcji wodnych serwowanych przez Hotel Gołębiewski w Wiśle w Basenach Tropikana.

 Zawędrowali  pod Baranią Górę – niestety nie wspinali się na jej szczyt, ale wędrowali doliną Białej Wisełki, która wraz ze swoją siostrą Czarną Wisełkę tworzy naszą królową rzek – Wisłę.

Spacerowali po koronie  zapory i obserwowali jak z Jeziora Czerniańskiego, ( w którym  łączą się wody potoków Białej i Czarnej Wisełki ) wypływa najdłuższa rzeka- Wisła.

 Dzięki przychylności przewodnika udało się  zwiedzić  Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle (popularnie: Zameczek)– modernistyczny pałac  wzniesiony w latach 1929–1930 dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego. 

Kilka razy korzystali ze śniegu na stoku ucząc się i doskonaląc jazdę na nartach.

Zwiedzili  Ustroń – miasto uzdrowiskowe, pili wodę bogatą w składniki mineralne  w Pijalni Wód.

Wyjazd na „Białą szkołę” był  bardzo ciekawy, wniósł w życie uczniów dużo wrażeń, radości i wspomnień. Uczniowie są wdzięczni za zorganizowanie tak atrakcyjnego wyjazdu edukacyjnego oraz za troskliwą opiekę w dzień i w nocy – Dyrektorowi  Szkoły –  pani Danucie Gajos oraz wychowawcom –  pani Małgorzacie Banaszek i  Bożenie  Janus.

Szczególnie dziękują  Burmistrzowi Miasta i Gminy Książ Wielki panu Markowi  Szopie za otrzymane dofinansowanie, dzięki któremu  koszty wyjazdu nie były zbyt wysokie.

Zapraszamy do galerii  zdjęć.

Podobne artykuły

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.