Aktualności

Kto ty jesteś? – Polak mały!

Uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni Agaty Zegan realizują w bieżącym roku szkolnym innowację pedagogiczną pt. „Kto ty jesteś? – Polak mały!”Lapbook jako metoda realizacji treści patriotycznych w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Innowacja ta  opiera się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu rozwój postaw patriotycznych, rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń.

Innowacja rozwija samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów co jest zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.

Lapbooki przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie są jednym z podstawowych narzędzi w edukacji domowej. Coraz częściej przenoszą się do sal lekcyjnych. Lapbook  w wolnym tłumaczeniu  oznacza „książka na kolana”. Jest to własnoręcznie wykonany zbiór informacji na określony temat i usystematyzowany w sposób zaproponowany przez autora. Przypomina edukacyjne portfolio. Posiada nieograniczone walory edukacyjne: zbieranie do niego informacji pozwala na syntezowanie i porządkowanie wiedzy. Wszystko to umożliwia dziecku szybsze zapamiętywanie i łatwe jej odtwarzanie. Lapbook to swego rodzaju  obrazkowa mapa myśli, na której dziecko umieszcza materiały na dany, interesujący je  temat. Sprawiają, że nauka staje się ciekawsza, pełna niespodzianek, zagadek.

Uczniowie klasy 1 wykonali już lapbook „Polska  moja ojczyzna” oraz „Warszawa stolica Polski”. Z niecierpliwością czekają już na  kolejne książeczki.

Podobne artykuły

Skomentuj