Aktualności

Pożegnanie zimy

         Już od 21 marca mamy wiosnę! A wraz z nią odeszła zima. Jedną z oznak pożegnania zimy jest nie tylko zrzucenie ciepłych ubrań, ale i zwyczaj topienia MARZANNY. Dlaczego właśnie Marzannę topimy 21 marca?

Marzanna jest znana w Polsce od wieków. To bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie Marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.

Takie pożegnanie zimy miało miejsce i w naszej szkole. Kukły  Marzanny uczniowie wykonali sami  ze słomy, płótna i licznych ozdób (korali i wstążek). Jak co roku, kultywując zwyczaje ludowe, dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas 0 – II. wyruszyli barwnym korowodem nad pobliski staw. Tam spalono przyniesione kukły i wrzucono je do wody przy recytacji wiersza:

„Marzanno, Marzanno,

Ty zimowa panno,

W wodę cię rzucamy ,

Bo zimę żegnamy,

A wiosnę witamy”.

Okrzykom radości nie było końca. Pogoda w ty roku nam dopisała, uczniowie mogli obserwować pierwsze zwiastuny wiosny.

Witaj Wiosno!

Podobne artykuły

Skomentuj