Aktualności

Wizyta w Domu Bańki i Tradycji Świątecznej

9 grudnia uczniowie klasy III odwiedzili „Dom Bańki i Tradycji Świątecznej” w Wężerowie.

Podczas spotkania dzieci zobaczyły wystawę wyjątkowych, ręcznie dmuchanych i zdobionych szklanych ozdób choinkowych z manufaktury „Mysteria”.

Uczniowie poznali krótką, niezwykle ciekawą historię bombek, która swój początek przeżyła w Niemczech w 1847 roku. To właśnie wtedy Hans Greiner – pracownik szklanej manufaktury – wydmuchał z cienkiego szkła bańkę, której kształt przypominał jabłko. W tamtych czasach w roli ozdób choinkowych występowały produkty naturalne – owoce, orzechy i cukierki. Nie mając pieniędzy na ich zakup, mężczyzna udekorował swoje drzewko szklanymi kulami. Pomysł ten bardzo spodobał się jego sąsiadom i coraz więcej osób chciało mieć podobne dekoracje w swoich domach. Wyroby szybko rozpowszechniły się w całym kraju, a następnie zyskały popularność również za granicą, docierając nawet za ocean!

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję podejrzeć proces tworzenia bombek choinkowych – od rurki szklanej do kolorowych, błyszczących cacek o przeróżnych kształtach i wzorach.

Szklane bombki choinkowe, swój blask zawdzięczają srebrzeniu co uczniowie mogli zaobserwować podczas wizyty w Domu Bańki. Wykorzystanie azotanu srebra sprawia, że wewnętrzna strona baniek pokrywa się warstwą tworzącą tło dla zewnętrznych wzorów i elementów ozdobnych. Metoda ta zyskała popularność w 1867 roku i jest stosowana do dziś. Dopiero sto lat później – w 1967 roku – zaczęto wykorzystywać palniki gazowe w produkcji wyrobów szklanych, co znacznie przyspieszyło produkcję

Uczniowie obejrzeli również kolekcję starych baniek pochodzących z polskich i europejskich wytwórni. Odwiedzili również „izbę tradycji”, w której klimat dawnych świątecznych przygotowań utrzymuje się cały rok 

Na koniec spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania baniek choinkowych. Po zwiedzaniu i warsztatach uczniowie odwiedzili stoisko z pamiątkami.

Podobne artykuły

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.