22 marca uczniowie kl. II i III wraz z wychowawczyniami Agatą Zegan i Anną Wojas po raz kolejny uczestniczyli warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Warsztaty poświęcone były obyczajom wielkanocnym.
Uczniowie zdobyli wiedzę o dawnych zwyczajach i tradycjach oraz o wkładzie bożogrobców w liturgię Wielkiego Tygodnia.
Dowiedzieli się, że w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie znajduję się kopia jerozolimskiego Grobu Bożego. Na całym świecie są tylko dwa takie miejsca. W Jerozolimie oraz w Miechowie.
A wszystko zaczęło się w XII wieku, kiedy to właściciel Miechowa, Jaksa z rodu Gryfitów wyprawił się do Jerozolimy. Sprowadził stamtąd zakonników – stróżów Grobu Bożego zwanych Bożogrobcami. Jaksa ufundował zakonnikom kościół i klasztor oraz podarował im Miechów wraz z dwiema sąsiednimi miejscowościami.
Do zadań zakonu w Jerozolimie należała opieka nad Grobem Bożym oraz pielgrzymami do niego przybywającymi. To Bożogrobcom zawdzięczamy powstanie w Miechowie kopii jerozolimskiego Grobu Pana Jezusa. To wyjątkowe miejsce oraz cel pielgrzymek wiernych z całej Europy, i nie tylko.
Uczniowie po obejrzeniu prezentacji multimedialnej przystąpili do części warsztatowej czyli wykonania baranków wielkanocnych.
Następnie udali się do Bazyliki Grobu Bożego aby zobaczyć wspomnianą już kopię Grobu Bożego.