Aktualności

BÓG SIĘ RODZI !!!

21 grudnia uczniowie kl. II i III wybrali się do Muzeum Ziemi Miechowskiej. Uczniowie podczas spotkania zdobyli wiedzę o staropolskich zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia regionu krakowskiego. 

Dowiedzieli się, że  w regionie krakowskim  choinka pojawiła się już w XVIII wieku, ale odbiegała swoim wyglądem od obecnie nam znanego świątecznego drzewka. Początkowo owe choinki mające kształt kopułki z gałązek jodłowych i słomy, wieszane były u podwały, stąd ich nazwa „podłaźnik”. Ozdabiane były orzechami, jabłkami, małymi chlebkami. Choinki takie, do których przywykliśmy pojawiły się dopiero w XX wieku. Warto dodać, że tradycja drzewka bożonarodzeniowego dotarła z Niemiec.

 Podczas spotkania uczniowie poznali tradycję świątecznych jasełek czyli przedstawienie historii okrutnego króla Heroda, który ponosi śmierć z rąk kostuchy, a jego ciało zostaje zabrane przez diabła.

 Inną ważną tradycją przybliżoną dzieciom było kolędowanie,uchodzące za radosny oraz bardzo barwny zwyczaj. Przebrani kolędnicy, a wśród nich diabeł i anioł, z turoniem, gwiazdą i szopką odwiedzają domy, gdzie śpiewają kolędy i składają mieszkańcom życzenia pomyślności w Nowym Roku. Dawniej wierzono, że wśród kolędników nie może znaleźć się żadna kobieta, ponieważ mogłoby to zesłać nieszczęście na kolędników oraz odwiedzane domy.

 Uczniowie poznali również tradycję związaną z wyjątkowymi szopkami bożonarodzeniowymi oraz słynnymi szopkami kukiełkowymi w formie przenośnych teatrzyków.

Uczniowie   mieli okazję podziwiać eksponaty muzealne a na zakończenia spotkania uczestniczyli w warsztatach podczas których wykonali swoje tradycyjne podłaźniczki.

Podobne artykuły

Skomentuj