13 grudnia- pacyfikacja Trzonowa- pamiętamy!

Klasa ósma pod opieką wychowawczyni Moniki Wojtyry zorganizowała krótki apel upamiętniający ofiary bestialskiego mordu dokonanego przez  hitlerowców podczas II wojny światowej w Trzonowie.
To właśnie 13 grudnia minęła, 78 rocznica od tragicznego wydarzenia jakim była Pacyfikacja wsi Trzonów przez okupanta niemieckiego. Los sprawił, że mieszkańcom tej miejscowości nie dano przeżyć jeszcze 36 dni i 6 godzin – tyle bowiem czasu brakowało do wyzwolenia.

Zginęło wówczas 48 osób, w tym 17 dzieci i 14 kobiet. To była cena jaką wieś zapłaciła za pomoc partyzantom. Pozostały po nich fotografie, wspomnienia bliskich i cudem ocalałych.

Uczniowie odczytali nazwiska wszystkich ofiar, zapalili symboliczne znicze pod tablicą upamiętniającą zabite rodziny oraz uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Cześć Ich pamięci!