Święto naleśnika

PANCAKE DAY

1 marca uczniowie kl.0 wraz z wychowawczynią  p. Agatą Zegan w ramach ogólnopolskiego projektu English Special Day oraz programu zajęć kulinarnych obchodzili anglojęzyczny Pancake Day(Shrove Tuesday).

Przypada on we wtorek przed Środą Popielcową. Tradycyjną potrawą w tym dniu były naleśniki.

Na początku dzieci zapoznały się tradycją tego dnia oraz odpowiednim słownictwem oraz obejrzeli bajkę w wersji angielskiej Peppa Pig- Pancakes.

Następnie przystąpili do przygotowania swoich ulubionych smakołyków. Najsmaczniejszą częścią zajęć było ich zjedzenie.

Oprócz tego brali udział w zabawie na naleśnikowy wyścig Pancake race.

Legenda mówi, że jego tradycja rozpoczęła się w XV wieku od pewnej pani domu, która podczas smażenia naleśników straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony przypomniały jej, że czas iść do kościoła. Nie chcąc się spóżnić pobiegła w fartuchu, trzymając w ręku patelnię, na której piekł się naleśnik. To na cześć jej pośpiechu odbywają się biegi z patelnią i naleśnikiem, w którym uczestnicy muszą go podrzucać obracając w powietrzu przynajmniej 3 razy.

Zabawa Toss the pancake przyniosła wiele radości i emocji.

Zerówkowicze z zaangażowaniem podrzucali „naleśniki” i nie kryli dumy, gdy znalazł się z powrotem na patelni. Dzieci z satysfakcją pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

Pancake Day był okazją do doskonalenia języka angielskiego przez zabawę na zakończenie karnawału.