Aktualności

Z wizytą w „Agroskałce”

27 października uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami p. Agatą Zegan, Anną Wojas i Małgorzatą Sojką odwiedzili bardzo atrakcyjne miejsce- gospodarstwo agroturystyczne „Agroskałka” w Przybynowie.

Przygoda w Agroskałce rozpoczęła się słodkim poczęstunkiem na powitanie- pączki, ciasteczka, cukierki i gorąca herbata.

 Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie gospodarstwa od  Zwierzyńca „Pod skałką”,gdzie mieli okazję podziwiać takie zwierzęta jak np. kangura Palucha, wielbłąda, osiołki, lamy, owce, kozy, bardzo kolorowe kaczki mandarynki, kucyki oraz pawie.

 Po mini zoo dzieci zwiedziły Skansen Wsi Jurajskiej- chata z XIX/XXw., oraz kuźnię. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak kiedyś wyglądało wnętrze i sprzęty w domu.

Kolejnym punktem wycieczki była wycieczka kolejką „Jurajski Ekspress”. Podczas podróży uczniowie podziwiali okolicę oraz śpiewali piosenki. 

Po przejażdżce czekała na dzieci słodka niespodzianka czyli wata cukrowa.

Najważniejszym punktem wycieczki były warsztaty edukacyjne pt.” Skąd się bierze mleko” podczas których dzieci rozpoznawały zwierzęta wiejskie i ich zagrody oraz wiejskie obowiązki. Dowiedziały się jak z trawy robi się mleko – czyli gra w białe i zielone. Następnie uczniowie po kilku cennych radach przystąpili do dojenia sztucznej krowy co okazało się nie taką prostą sprawą. Po wydojeniu krowy nastąpił moment robienia masła przy użyciu dawnej techniki ubijania.

 Na koniec warsztatów odbyła się wiejska degustacja własnoręcznie zrobionego masła z pajdą chleba oraz kubka mleka prosto od krowy.

Wszyscy świetnie się bawili. Na koniec gospodarze poczęstowali nas gorącą zupą pomidorową. Nie obyło się również bez odwiedzenia sklepiku z pamiątkami.

Ten dzień zaliczamy do bardzo udanych.

Podobne artykuły

Skomentuj